טיפול רגשי למבוגרים

תוכן עניינים

תוכן עניינים

מהו טיפול רגשי למבוגרים

טיפול רגשי למבוגרים הוא תהליך טיפולי שמטרתו לעזור למי שמתמודד עם קשיים רגשיים, חוסר ויסות רגשי וקשיים התנהגותיים.
הטיפול מתבצע על ידי מטפלים מוסמכים כמו: פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ומטפלים באומנויות.

טיפול רגשי למבוגרים

רוצים להתייעץ איתי או לקבל עוד מידע, מזמינה אתכם לשלוח לי הודעה ואחזור אליכם בשמחה

מטרות הטיפול הרגשי מגוונות:
וויסות רגשות כמו :חרדה, דיכאון, כעס וכו, שיפור התפקוד היומיומי בתחומים שונים בעבודה, משפחה, מערכות יחסים ,התמודדות טראומות או קשיים משמעותיים בחיים, הכרות עם חלקים פנימיים ומודחקים שלעיתים יוצרים קושי רגשי.

סוגים של טיפול רגשי למבוגרים

יש שיטות רבות לטיפול רגשי, כל סוג מתאים לצרכים ולמטרות הטיפול, וכן לצורך של המטופל, חשוב מאוד להכיר את השיטות השונות לפני שמחליטים על המטפל.

 • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) הטיפול מתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות וכן נותן כלים לוויסות הרגשות והתנהלות היום יומית.
 • טיפול דינמי: הוא סוג טיפול המתמקד בהבנה של דפוסים רגשיים והתנהגותיים לא מודעים. הטיפול מתמקד בחקר העבר של המטופל וכיצד הוא משפיע על ההווה.
 • טיפול זוגי: הוא טיפול המתמקד בהתמודדות עם בעיות בזוגיות. הטיפול כולל את שני בני הזוג ומתמקד בשיפור התקשורת וההבנה בין בני הזוג.
 • טיפול באמנויות: זהו טיפול שמשתמש באמנויות כמו: ציור, מוסיקה, תנועה ודרמה, כדי לסייע למטופלים להתמודד עם קשיים רגשיים ולבטא ולהכיר את החלקים הלא מודעים בדרך ביטוי נוספת, מלבד השפה הדבורה.

בחירת מטפל

בחירת מטפל הוא שלב חשוב מאוד בתהליך הטיפול. חשוב מאוד לבחור מטפל מוסמך ומנוסה, שמתאים לצרכים ולמטרות הייחודיים של המטופל.

בעת בחירת מטפל, יש לבדוק את הגורמים הבאים:

 • הכשרתו והניסיון של המטפל
 • גישתו הטיפולית
 • מקום הקליניקה
 • הרגשתכם הכללית באינטראקציה מולו

מהלך הטיפול

הטיפול הרגשי מתבצע במפגשים אישיים או קבוצתיים. משך המפגשים משתנה בהתאם לסוג הטיפול ולצרכים של המטופל.
בתחילת התהליך, המטפל מקיים פגישת היכרות , במהלכה לומד את הרקע , הקשיים והמטרות הנחוצות. לאחר מכן, הטיפול יתמקד ביצירת קשר המבוסס על אמון, לאחר שלב חשוב זה מתחילה העבודה בהתאם למטרות שהוחלטו בהתחלה.
הטיפול הרגשי יכול להיות תהליך מאתגר, אך הוא יכול להוביל לשינויים חיוביים משמעותיים באיכות החיים של המטופל.

מתי כדאי לבצע טיפול רגשי למבוגרים

כמה סימנים שעשויים להצביע על כך שטיפול רגשי יכול להיות מועיל:

 • אתם מרגישים עצב, דיכאון או תחושת ריקנות.
 • אתם חווים חרדה או פחד מוגבר.
 • אתם מתקשים לשלוט בדחפים שלכם, וברגשות שלכם ומוצאים את עצמכם מאבדים שליטה.
 • אתם מרגישים בודדים או מנותקים מהסביבה שלכם.
 • אתם מתקשים לתפקד בעבודה, בלימודים או במערכות יחסים.
 • אתם חווים אירוע טראומטי או משמעותי בחיים.

יתרונות של טיפול רגשי למבוגרים

לטיפול רגשי למבוגרים יתרונות רבים במספר תחומים בחיים: שיפור בריאות נפשית,שיפור התפקוד היומיומי. הטיפול נותן כוחות להתמודד עם אתגרים בחיים כמו: עבודה, משפחה, מערכות יחסים. הטיפול תורם לשיפור איכות החיים, רגשות כמו אושר, סיפוק ומשמעות בחיים מתעצמות. יש תובנות חשובות על החיים ושיפור הוויסות הרגשי.

כיצד מתבצע אבחון רגשי למבוגרים

האבחון הרגשי, נמשך לאורך כל התהליך. מהמפגש הראשון המטפל לומד להכיר את ההתנהגות והמחשבות של המטופל. המטפל משקף ומעלה נושאים שקשורים על מנת לאפשר למטופל להיות מודע. האבחון נעשה בעזרת התנהגויות בחדר, בעזרת מחשבות ורגשות ובעזרת השיתוף של המטופל על התנהגותו מחוץ לפגישה.בכל שבוע השיח מאפשר למטפל לראות את ההתקדמות להבין את הקשיים ולעזור לו איתם.

יעילות של טיפול רגשי למבוגרים

טיפול רגשי למבוגרים הוא תהליך יעיל שיכול לסייע למטופלים להתמודד עם קשיים רגשיים, פסיכולוגיים והתנהגותיים. מחקרים הראו שטיפול רגשי יכול להיות יעיל בטווח הקצר והארוך. במחקר מקיף שנערך על ידי המכון הלאומי לבריאות הנפש (NIMH), נמצא שטיפול רגשי יכול להוביל לשיפורים משמעותיים בתסמיני הפרעות נפשיות חמורות, כגון דיכאון וחרדה. הטיפול הוכח כיעיל גם בשיפור התפקוד היומיומי ובאיכות החיים של המטופלים.

כמה עולה טיפול רגשי למבוגרים

עלות טיפול רגשי למבוגרים משתנה בהתאם לסוג הטיפול, המטפל והמיקום. באופן כללי, טיפול רגשי פרטי עולה בין 300 ל-500 ש"ח למפגש. ישנם מספר מקורות מימון שיכולים לעזור בתשלום: חלק מחברות הביטוח מכסות טיפול רגשי במסגרת הביטוח, קופות החולים ולעיתים גם במסגרת העבודה. לפני תחילת התהליך חשוב לבדוק את העלויות, לבדוק החזרים ולהערך לכך מראש.