טיפול cbt

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

תוכן עניינים

תוכן עניינים

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי (cbt)?

זוהי שיטת טיפול בפסיכותרפיה  המתמקדת בהווה  ומטרתה לפתור בעיות שקיימות כאן ועכשיו ולשנות התנהגויות וצורות חשיבה לא מועילות שמקשות על ההתנהלות היום יומית. 

הטיפול מבוסס על הבנת האמונות דפוסי ההתנהגות וצורות חשיבה הייחודי הייחודי לכל אדם ואדם.

המטפל  פועל במגוון דרכים על מנת ליצור שינוי קוגניטיבי, שינוי בחשיבה ובאמונות של המטופל, על מנת להביא לשינוי רגשי והתנהגותי.

טיפול CBT

 

רוצים להתייעץ איתי או לקבל עוד מידע, מזמינה אתכם לשלוח לי הודעה ואחזור אליכם בשמחה

למי מתאים טיפול cbt

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, מיועד למגוון אוכלוסיות: ילדים, מתבגרים ומבוגרים, המתמודדים עם קשיים נפשיים ורגשיים לא מווסתים שגורמים להתנהגויות ומחשבות המקשות על השגרה.

לאילו קשיים טיפול cbt יכול לעזור?

חרדות, הפרעות טורדניות כפייתיות, פוביות שונות, הפרעות התנהגות, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות אכילה, טראומות, דכאון, ויסות רגשי ועוד

איך מתבצע טיפול cbt?

כמו בכל שיטת טיפול אחרת אחת ממטרות הטיפול הראשוניות והחשובות היא בניית מערכת יחסים בין המטופל למטפל, מערכת יחסים תומכת, אוהדת ומכילה. בניית הקשר הטיפולי הוא תהליך הדרגתי וחשוב מאוד והוא הבסיס לטיפול יעיל. 

אחת ממטרות הטיפול היא להפוך את התהליך למובן וברור, שיתוף פעולה והחלטה משותפת על התהליך. הטיפול הקוגניטיבי ממוקד מטרה ומתמקד בפתרון בעיות הקיימות בהווה. 

במפגשים הראשונים יש הערכה של המטפל הרגשי ומטרתה להבין את המטופל: מה הבעיות? אילו מחשבות ואמונות בסיס קשורות לבעיות אלה, זיהוי רגשות, תגובות והתנהגויות. זיהוי מחשבות אוטומטיות והבנת ההיסטוריה של הבעיה. מטרת הערכה היא לקבוע מטרות טיפול ראשוניות ובניית תוכנית טיפול.

בניית ההמשגה ומטרות הטיפול, מתבצעת לאורך כל התהליך. זהו למעשה מסמך דינמי שמשתנה מעת לעת בהתאם להתקדמות. התהליך הטיפולי מתמקד בקליניקה ולעיתים יש גם המשך בבית על ידי משימות ותרגול הכלים על מנת שהמטופל יצליח להשתמש בכלים השונים וילמד לעזור לעצמו  בעת הצורך.

טיפול בחרדות cbt

טיפול CBT בחרדות הוא טיפול פסיכולוגי יעיל המתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות הקשורים לחרדה. הטיפול מבוסס על ההנחה כי חרדה נובעת מדפוסים אלה, וכי שינויים בהם יובילו להפחתת החרדה.

טיפול CBT בחרדות מתבצע במפגשים קבועים עם מטפל מוסמך. במהלך המפגשים, המטופל לומד להכיר את דפוסי החשיבה וההתנהגות שלו הקשורים לחרדה. לאחר מכן, הוא לומד טכניקות שונות לשינוי דפוסים אלה.

טיפול בכעסים CBT

טיפול בכעסים CBT הוא גישה טיפולית יעילה לטיפול בהפרעות כעס. הטיפול מבוסס על ההנחה כי כעס הוא רגש טבעי, אך כאשר הוא מתבטא בצורה מוגזמת או הרסנית, הוא עלול להוביל לבעיות בתפקוד האישי והחברתי.

טיפול CBT בכעסים מתמקד בשני מישורים:

  • המישור הקוגניטיבי: במסגרת המישור הקוגניטיבי, המטופל לומד לזהות את המחשבות והאמונות השליליות שגורמות לו לכעוס. לאחר זיהוי המחשבות הללו, המטופל לומד לבחון אותן מחדש ולפתח מחשבות ופרשנויות חיוביות יותר למצבים המעוררים אצלו כעס.
  • המישור ההתנהגותי: במסגרת המישור ההתנהגותי, המטופל לומד טכניקות להתמודדות עם כעס בצורה יעילה ופרודוקטיבית. טכניקות אלו כוללות, בין היתר, הרפיה, פתרון בעיות, ודרכים להביע כעס בצורה בריאה.

 

יתרונות טיפול cbt

  • יעילות: CBT הוכח כיעיל בטיפול במגוון של בעיות נפשיות. במחקרים, נמצא כי CBT היה יעיל יותר מטיפולים אחרים, כגון טיפול תרופתי, בטיפול בדיכאון, בהפרעות חרדה ובבעיות התנהגות ילדים.
  • משך טיפול קצר: CBT הוא טיפול קצר מועד, בדרך כלל בין 12 ל-20 מפגשים. זה מאפשר למטופלים להרגיש הקלה במצבם במהירות.
  • מוקדיות: CBT ממוקד בבעיה הספציפית של המטופל. זה מאפשר למטופלים לקבל את הכלים והתמיכה הדרושים להם כדי להתמודד עם הבעיה שלהם.
  • אפקטיביות גם בטיפול עצמי: CBT ניתן ללמוד גם באופן עצמי, באמצעות ספרים, מאמרים מקוונים ותוכניות טיפול מקוונות. זה מאפשר למטופלים לקבל את הסיוע הדרושים להם במחיר נמוך יותר.

לתכנים נוספים ניתן להיכנס למגוון הפלטפורמות >> לינק
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

לימור רחמים

מטפלת CBT- טיפול התנהגותי קוגנטיבי
מומחית בבניית תוכניות מותאמות אישית לצרכי המטופל