טיפול שליטה בכעסים

תוכן עניינים

תוכן עניינים

מבוא

כעס זהו רגש עוצמתי וראשוני, הוא חלק מהרגשות שמרגיש האדם. עוד בספרות העתיקה ועד לפסיכולוגיה היום,נושא  הכעס היה נושא לניתוח ובדיקה.

ביטויי הכעס  נעים בין מטרד חולף לזעם נפיץ, המשפיע על תחומים רבים כמו מערכות היחסים שלנו, הבריאות והרווחה הכללית שלנו. במאמר זה אציג את הכעס על היבטיו השונים, את היסודות הפסיכולוגיים ואת החשיבות של וויסות הכעס.

 

למה זה קורה?

כדי להבין את הכעס, יש לבחון את שורשיו האבולוציוניים. כעס, כמו רגשות אחרים, מקורו כתגובה לאיומים. עוד בשורשים האבולוציונים הכעס שימש כוח מגייס, שהכין אנשים להתעמת או להתגונן מפני סכנה. תגובה ראשונית זו הגדילה את סיכויי ההישרדות על ידי הפעלת שחרור הורמוני הלחץ, והכינה את הגוף לתגובת הילחם או ברח.

בחברה בת זמננו, לעומת זאת, מקורות הכעס התפתחו. בעוד שחלק מהגורמים עדיין עשויים להיות קשורים לאינסטינקטים ההישרדותיים, מקרים רבים של כעס הם כתוצאה מגורמים חברתיים, סביבתיים או אישיים.
כעס הוא רגש מורכב הכולל מרכיבים קוגניטיביים, פיזיולוגיים והתנהגותיים. מבחינה פסיכולוגית, כעס קשור לעתים קרובות לעוולות, איומים או תסכולים. הרגש מתעורר כאשר אנשים מאמינים שרווחתם, הערכים או הגבולות שלהם מופרים. הערכות קוגניטיביות ממלאות תפקיד מכריע בעיצוב הכעס, כאשר אנשים מפרשים מצבים דרך עדשת האמונות, הציפיות וחוויות העבר שלהם.

ניתן לסווג כעס לצורות שונות, החל מתוקפנות פסיבית להתפרצויות נפיצות, כעס מדוכא או מופנם, מרירות או אפילו לגרום לבעיות בריאות כרוניות.
מצד שני, כעס המובע כלפי חוץ יכול לגרום להתנהגויות תוקפניות הפוגעות במערכות יחסים.

אנשים שונים מאוד בנטייה שלהם לכעס ובדרכים שבהן הם מבטאים אותו. תכונות אישיות, חוויות עבר ומנגנוני התמודדות משפיעים על האופן שבו אנשים מנווטים ומביעים כעס. אנשים מסוימים עשויים להיות בעלי סף גבוה יותר לתסכול והם נוטים פחות לכעס, בעוד שאחרים עשויים להיות בעלי נטייה גבוהה יותר להגיב בעוצמה.

סוגי טיפול שליטה בכעסים

מעבר להשפעה הפסיכולוגית שלו, כעס שלא מנוהל גובה מחיר על הבריאות הפיזית של אנשים. כעס כרוני נקשר למגוון של בעיות בריאות, כולל בעיות לב וכלי דם, פגיעה בתפקוד החיסוני ורגישות מוגברת והפרעות הקשורות ללחץ. שחרור ממושך של הורמוני סטרס הקשורים לכעס יכול לגרום לדלקת ולתגובות פיזיולוגיות אחרות שלאורך זמן פוגעות בגוף.

יתרה מכך, ההשלכות ההתנהגותיות של כעס בלתי נשלט עלולות להוביל להרגלים הרסניים כמו שימוש בסמים או התנהגויות מסוכנות.
כיום מצויים שיטות רבות לטיפול בכעסים, אלו הן שיטות שונות שהמטרה שלהן זהה: קבלת טכניקות המעודדות אנשים לטפח מודעות לרגשותיהם ללא תגובה מיידית ומספקות מקום לתגובות מתחשבות ומכוונות ולא לתגובות אימפולסיביות. השיטות שניתן למצוא הן: טיפול CBT, טיפול מיינדפולנס, טיפול באומנות, טיפול פסיכולוגי, תרגול מדיטציה ועוד

טיפול שליטה בכעסים בעזרת CBT

גישת טיפול אחת בשימוש בכעסים היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), שמטרת לזהות ולשנות דפוסי חשיבה לא נכונים הגורמים לכעס. על ידי הבנה רציונליות ופיתוח מנגנוני התמודדות בריאים יותר, אנשים יכולים ללמוד להגיב למצבים מעוררים כעס בצורה שקולה יותר.

טיפול שליטה בכעסים בעזרת באמנות

טיפול באמנות מספק דרך ייחודית עבור אנשים המתמודדים עם ניהול כעסים. תהליך היצירה של ציור, רישום או פיסול משמש כשחרור אגרסיות ועצבים, המאפשר לבטא את הרגש לא רק על ידי ביטוי מילולי. באמצעות אמנות, אנשים יכולים להחצין ולבחון את הכעס שלהם, להשיג תובנות לגבי שורשיו והשפעתו. פעולת היצירה הופכת למסע מודע, המטפח מודעות עצמית וויסות רגשי. טיפול באמנות מציע מרחב בטוח, שבו אנשים יכולים לחקור ולהפוך את הכעס שלהם לביטויים חזותיים מוחשיים. המטפל הרגשי מנחה תהליך זה, עוזר לאנשים לנווט את רגשותיהם ולפתח מנגנוני התמודדות בונים. בדרך זו, הטיפול באמנות הופך לא רק לכלי לניהול כעסים אלא למסע טרנספורמטיבי לקראת הבנה, ריפוי וצמיחה אישית.

טיפול שליטה בכעסים לילדים

טיפול שליטה בכעסים לילדים מתמקד בלמידת כישורי התמודדות עם כעס בצורה בריאה.

הטיפול כולל בדרך כלל את הרכיבים הבאים:

  • זיהוי טריגרים: ילדים לומדים לזהות את הגורמים שגורמים להם לכעס.
  • שינוי מחשבות: ילדים לומדים לזהות מחשבות שליליות שתורמות להתפרצויות כעס, ולהחליפן במחשבות חיוביות יותר.
  • פיתוח אסטרטגיות התמודדות: ילדים לומדים אסטרטגיות שיעזרו להם להתמודד עם כעס בצורה בריאה, כגון טכניקות הרפיה, פעילויות גופניות או תקשורת יעילה.

יתרונות של טיפול שליטה בכעסים

טיפול בכעסים הוא חיוני , יש לו יתרונות רבים וחשובים:

  1. מעודדת אנשים לחקור את הסיבות השורשיות לכעס שלהם ולטפל בבעיות הבסיסיות.
  2. לתת ביטוי לרגש וכלים לשלוט
  3. מתן הזדמנויות לצמיחה-ולשינוי בתחומים רבים גם אישיים וגם חברתיים
  4. טיפוח אינטליגנציה רגשית, הכוללת את היכולת לזהות, להבין ולנהל את הרגשות של האדם עצמו ושל אחרים.
  5. פיתוח מודעות עצמית ואמפתיה רבה יותר, מה שמוביל לתקשורת יעילה יותר ולפתרון קונפליקטים.
  6. הפיכת כעס לפעולה בונה. במקום להיות כוח הרסני גרידא, ניתן לרתום את הכעס כדי לתדלק שינוי חיובי.

כמה זמן לוקח טיפול שליטה בכעסים

משך זמן הטיפול משתנה מאוד בהתאם לגורמים אישיים אצל כל אחד כמו חומרת בעיות הכעס, מחויבות אישית לשינוי והגישה הטיפולית שנבחרה. בעוד שחלקם עשויים לראות תוצאות חיוביות תוך מספר שבועות, אחרים עשויים לקחת מספר חודשים של מאמץ וטיפול עקביים כדי לנהל ולשנות ביעילות את הכעס.חשוב מאוד להבין שלהצלחת תהליך דרוש עקביות ומסירות לטיפול .

עלות הטיפול

טיפולים נפשיים, ניתן לבצע במסגרת הרפואה הציבורית או במגזר הפרטי. עלות הטיפולים נעה בהתאם לסוג הטיפול ובהתאם למטפל . ניתן לקבל החזרים מביטוחים שונים. חשוב לשאול את המטפל לפני תחילת התהליך על מנת לוודא שאתם יכולים לעמוד בכך. עבור פגישה עם מטפלים מוסמכים פרטיים בתחום בריאות הנפש, לרוב תצטרכו לשלם בין 200-500 שקלים לטיפול.

סיכום

כעס הוא רגש מורכב ועוצמתי שמחייב התייחסות. הבנת שורשיו הדינמיקה הפסיכולוגית וההבדלים האישיים מספקת בסיס לפיתוח אסטרטגיות יעילות לוויסות הכעס. מטיפול קוגניטיבי התנהגותי ועד לתרגולים של מיינדפולנס. קיימות גישות שונות של טיפול רגשי כדי לעזור לאנשים להתמודד עם כעסים ולמתן את ההשפעה השלילית שלו על הרווחה הנפשית והפיזית.

לתכנים נוספים ניתן להיכנס למגוון הפלטפורמות >> לינק

לימור רחמים

תרפיסטית באמנות

מטפלת התנהגותית קוגנטיבית-CBT

וויסות רגשי, חרדות, דימוי ובטחון עצמי

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email