הדרכת הורים במודיעין

תוכן עניינים

תוכן עניינים

 להיות הורה זהו תפקיד, אולי מבין התפקידים החשובים שנעשה בחיינו. לצד האושר והסיפוק שתפקיד זה נותן, צצים גם קשיים ואתגרים. הורה נתקל כמעט מידי יום בדילמות, התלבטויות או עימותים עם הילדים שלו, חשבו לדוגמא על קשיי התנהגות של הילדים, מרדנות שבירת גבולות ושלל תרחישים אחרים. כל הורה זקוק מידי פעם ליעוץ מקצועי שיוכל להעניק לו את הידע והכלים לגבי התנהלות נכונה.

מה זה הדרכת הורים 

הדרכת הורים כפי שניתן להסיק משמה, הוא תהליך שבמסגרתו מקבלים ההורים ולעיתים  גם הילדים, ייעוץ והכוונה לגבי ההיבטים השונים של התא המשפחתי. המטרה: להעניק להורים את הכלים הנדרשים לצורך התמודדות ראויה עם הילדים או אפילו התמודדות עם ההורות. 

חשוב להדגיש כי בחלק גדול מהמקרים, הדרכת הורים תינתן במקביל לטיפולים שעוברים הילדים. כך ההורים יכולים לקחת חלק משותף בתהליך, ביחד מגדירים את המטרות, משתפים על הילד ומביאים את נקודת מבטם על התהליך. ומנגד מקבלים במסגרת ההדרכה את הייעוץ שיאפשר להם להתמודד עם אותה התנהגות. 

במה הדרכת הורים יכולה לעזור

פיתוח מיומנויות תקשורת – הדרכת הורים יכולה לעזור להורים לפתח מיומנויות תקשורת יעילות עם ילדיהם, כגון: הקשבה פעילה, ביטוי רגשות בצורה בריאה ועוד.
חינוך לערכים – הדרכת הורים יכולה לעזור להורים להנחיל לילדיהם ערכים חשובים, כגון: כבוד, אחריות, חמלה ועוד.
טיפול בבעיות התנהגות – הדרכת הורים יכולה לעזור להורים להתמודד עם בעיות התנהגות נפוצות אצל ילדים, כגון: אימפולסיביות, עקשנות, כעס ועוד.
התמודדות עם אתגרים הורותיים – הדרכת הורים יכולה לעזור להורים להתמודד עם אתגרים הורותיים נפוצים, כגון: גירושין, ילדים עם צרכים מיוחדים ועוד.

טיפים לבחירת תוכנית הדרכת הורים

כאשר בוחרים תוכנית הדרכת הורים, חשוב לקחת בחשבון את הצרכים הייחודיים שלכם ושל משפחתכם. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור את התוכנית המתאימה לכם:

הגדירו את הצרכים שלכם – לפני שאתם מתחילים לחפש תוכנית הדרכת הורים, חשוב להגדיר את הצרכים שלכם ושל משפחתכם. מה אתם רוצים ללמוד מהתוכנית? אילו נושאים אתם רוצים להתמקד בהם?
עשו מחקר – לאחר שהגדרתם את הצרכים שלכם, חשוב לעשות מחקר על תוכניות הדרכת הורים המוצעות באזורכם. קראו ביקורות, דברו עם הורים אחרים שביקרו בתוכניות והשוו בין התוכניות השונות.
פגשו את המנחה – חשוב לפגוש את המנחה של התוכנית לפני שאתם נרשמים אליה. זה ייתן לכם מושג טוב יותר על האופי של התוכנית והאם היא מתאימה לכם.

 מתי מומלץ לפנות להדרכת הורים? 

כל הורה באשר הוא יכול לקבל תמורות רבות מהדרכת הורים, אם כי לרוב פונים לקבל סיוע, הורים הנתקלים בקשיים חוזרים ונשנים עם הילדים או מרגישים כי המשפחה שלהם זקוקה לכיוון ודרך על מנת לפתור דילמות או קשיים. 

 חשוב להגדיש כי בחלק גדול מהמקרים, הדרכת הורים תינתן במקביל לטיפולים שעוברים הילדים עצמם. אחרי הכל ההורים נמצאים עם ילדיהם רוב הזמן וחיים איתם בסביבה הטבעית, ההדרכה יכולה לעזור ולתרום רבות. חשבו לדוגמא על ילד המגיע לטיפול כתוצאה של הפרעות התנהגות( התפרצויות זעם, אלימות וכו'),  בהדרכה ההורים מקבלים כלים הנוגעים להתנהגות הילד, כלים הנוגעים לגבולות, חיזוק הסמכות ההורית והדרך הנכונה להתמודדות עם אותה התנהגות, כמובן שהדרכת הורים חייבת להתבצע על ידי מטפלת רגשית מקצועית אשר תדע לתת את המענה הטוב ביותר.

לסיכום

הדרכת הורים יכולה להיות דרך מצוינת לשפר את כישורי ההורות שלכם ולעזור לכם להיות הורים טובים יותר. עם בחירה נכונה של תוכנית הדרכת הורים, אתם יכולים ללמוד את הכלים והידע הדרושים לכם כדי לגדל ילדים בריאים ומאושרים.

לתכנים נוספים ניתן להיכנס למגוון הפלטפורמות >> לינק

לימור רחמים

תרפיסטית באומנות

מטפלת קוגנטיבית התנהגותית-CBT

וויסות רגשי, חרדות, דימוי ובטחון עצמי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email