טיפול בדימוי עצמי נמוך

תוכן עניינים

תוכן עניינים

דימוי עצמי הוא אחד המונחים החשובים ביותר בהוויה שלנו, גם אם קשה למצוא לו הגדרה חד משמעית בקרב תיאורטיקנים. ניתן לטעון שזהו האופן בו האדם רואה את עצמו, לרבות התכונות והמאפיינים האישיים, בתחומים  שונים של החיים: בין אם דימוי אישי, גופני, מוסרי, חברתי או כל דבר אחר.

הבעיה מתחילה כאשר האדם סובל מדימוי עצמי נמוך, תהיה הסיבה לכך אשר תהיה, דימוי זה גורם לפגיעה ביחסים שלו עם הסביבה שלו או אפילו בהישגים שלו לאורך החיים, אבל החדשות הטובות הן שמדובר במצב שהוא בהחלט בר טיפול.

 

טיפול בדימוי עצמי נמוך

רוצים להתייעץ איתי או לקבל עוד מידע, מזמינה אתכם לשלוח לי הודעה ואחזור אליכם בשמחה

מהו דימוי עצמי?

הדימוי העצמי של האדם עשוי להיבנות עם הזמן באופנים שונים, וזה מתחיל מוקדם מאוד. מהשנים הראשונות בחייו, האדם עובר חוויות שעשויות להשפיע על הצורה בו הוא רואה את עצמו, כאשר התנסויות שליליות עלולות לפגוע בדימוי העצמי. הדימוי העצמי יכול להיות גופני, כלומר, הצורה בה האדם רואה את עצמו ביחס לנורמות החברתיות המקובלות. בהמשך לכך, הוא עשוי להיות בעל דימוי עצמי שונה לגבי האישיות שלו, המוסריות של וכן הלאה.

כיצד מתעצב דימוי עצמי?

הדימוי העצמי שלנו מתחיל להתעצב מהיום שבו אנחנו נולדים ומלווה אותנו בשלל היבטים בחיים. הוא עשוי להיות מושפע בין השאר מחוויות ומהתנסויות שאנחנו עוברים, מהתרבות שאנחנו חיים בה, מהאינטרקציות שלנו עם אחרים ועוד.

כיצד משפיע דימוי עצמי על חיינו?

הדימוי העצמי מלווה אותנו בשלל היבטים בחיינו. כאשר דימוי עצמי הוא נמוך, יש לכך השלכות רבות. ההתנהגות של האדם משתנה, לרוב לרעה, עם תכונות שעשויות להקשות עליו דוגמת ביישנות יתר או אפילו חרדה חברתית. השאפתנות של האדם עלולה להיפגע, וכך גם ההישגים שלו בלימודים, בקריירה וכן הלאה.

דימוי עצמי נמוך תסמינים

אדם הסובל מדימוי עצמי נמוך יראה את עצמו בצורה שלילית, הוא עלול לחוש מבוכה ותחושות שליליות כלפי עצמו, שמתפתחות לעיתים לעצבות או לדיכאון. הדימוי הנמוך עלול לגרום להערכה עצמית נמוכה, או אפילו לגרום לכך שהסביבה תראה את האדם בעל הדימוי העצמי הנמוך באופן שלילי.

סיבות לדימוי עצמי נמוך

דימוי עצמי עשוי להיפגע מגורמים שונים. לעיתים מדובר בגורם מוטמע באישיות של האדם, או אפילו ה"אופי" שלו. בחלק מהמקרים, הדימוי העצמי משתנה בעקבות היחסים הבין אישיים של האדם עם הסובבים אותו או חוייה שעבר בשלב מסוים בחייו. תיתכן מאוד השפעה לתרבות בה אנו חיים, כאשר רבים למשל סובלים מירידה בדימוי העצמי שלהם עקב חשיפה למודל אידיאלי כלשהו באמצעי התקשורת, שקשה מאוד למצוא במציאות.

דימוי עצמי נמוך אצל ילדים

דימוי עצמי נמוך עלול להופיע כבר בגילים מוקדמים מאוד, החל משנות הילדות. זוהי תקופה בה הילדים מתחילים לפתח את האישיות שלהם, ולעיתים נוצר פער בין המאפיינים האישיים לאופן בו הם רואים אותה. מדובר בתקופה של חוויות חדשות וקשיים מרובים, יחד עם העובדה שהילד רק מתחיל לפתח מיומנויות חשובות (למשל, מערכות יחסים אישיות).

דימוי עצמי נמוך אצל בני נוער

בעיית הדימוי העצמי אינה פוסחת בשנות הנעורים, ולעיתים אפילו מתגברת. זוהי תקופה עמוסת מתחים (והורמונים), בה צפויים עליות וירידות מבחינת התחושות האישיות. הנערים נתקלים כמעט מדי יום במודלים אידיאליים, שעלולים לפגוע בערך העצמי שלהם. לכך ניתן להוסיף את האתגרים המרובים – עם חברים, במישור הרומנטי, בלימודים וכדומה – בכוחם ליצור אצלם חלקם תחושות כישלון.

דימוי עצמי נמוך אצל מבוגרים

מבוגרים אינם חסינים בפני בעיות בדימוי העצמי. אצל חלקם מדובר בבעיה המלווה אותם שנים, בעוד שאצל אחרים בדפוס חדש יחסית שעלול להיגרם עקב חוויה משמעותית שהאדם עובר (נניח, פרידה מבת זוג), תקלות במסלול החיים (אדם שאינו מתקדם מספיק בעבודה שלו), בעיות כלכליות – והרשימה עוד ארוכה.

טיפול מקצועי בדימוי עצמי נמוך

כיום מוצעים כלים הנחשבים ליעילים במיוחד במסע לשיפור הדימוי העצמי. בקליניקה שלי תוכלו לעבור טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) וטיפול באמנויות, (שהם שיטות לטיפול רגשיבדגש על אומנות חזותית – שיטות הנחשבות ליעילות ומוצלחות באתגר של שיפור הדימוי העצמי. מכיוון שרבים הסובלים מדימוי עצמי נמוך אינם ששים להודות בכך או אפילו מתכחשים לכך, הבעה באמצעות ציור למשל יכולה ללמד הרבה מאוד על האופן בו הם רואים את עצמם באמת (חשבו על ילד שמצייר עצמו כקטן וכחלוש לעומת אחרים)

לסיכום

טיפולי CBT וטיפול באמנות מיועדים לשינוי של התפיסות של המטופלים, במקרה הזה כלפי עצמם, תוך הנחה שהדבר יביא לשינוי ההתנהגות המצופה. במהלך הטיפולים אפשר להבין מהן המחשבות השליליות שעוברות אצל אדם מסוים ביחס לעצמו, לבחון מהו המקור שלהן ולהמיר אותן במחשבות אחרות.

לתכנים נוספים ניתן להיכנס למגוון הפלטפורמות >> לינק

לימור רחמים

תרפיסטית באמנות

מטפלת קוגנטיבית התנהגותית-CBT

וויסות רגשי , חרדות, דימוי ובטחון עצמי

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email